مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان:

کمبود ۳ هزار نیروی نگهبان و سرایدار در مدارس خوزستان

به گزارش سایت خبری تحلیلی افتاب زاگرس؛مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان می‌گوید: ۳ هزار مدرسه خوزستان از کمبود سرایدار و نگهبان رنج می‌برند و دیگر دستگاه‌ها و شرکت‌های فعال در خوزستان باید در موضوع جذب اعتبارات برای استخدام نیروی انسانی مورد نیاز همکاری کنند.

خوزستان با دارا بودن جمعیت یک میلیونی دانش آموزی بعد از تهران و خراسان رضوی دارای بزرگ‌ترین جمعیت دانش آموزی کشور است اما با توجه به کمبود تجهیزات، فضای فرسوده و کمبود نیروی انسانی، مدرسه‌های خوزستان همیشه درگیر مشکلات ریز و درشت هستند.
یکی از مسائلی که اخیراً به مشکلات آموزشی خوزستان اضافه شده، سرقت از مدرسه‌های این استان است. در گذشته میزان سرقت فقط محدود به وسایل الکتریکی و الکترونیکی مانند سیستم‌های سرمایشی، رایانه و دستگاه‌های کپی بود اما حالا به دلیل گرانی آهن آلات، سارقان حتی به میز و نیمکت دانش آموزان هم رحم نمی‌کنند.

گرانی کالاها یکی از عوامل رغبت سارقان برای سرقت

معاون آموزش و پرورش خوزستان در این باره می‌گوید: متأسفانه در یکی دو سال اخیر میزان سرقت از مدرسه‌های خوزستان افزایش یافته و با توجه به کمبودهای موجود باید این معضل ریشه کن شود. جمشید کمایی می‌افزاید: بیشترین میزان سرقت در مدرسه‌هایی رخ می‌دهد که نگهبان و سرایدار ندارند و باید فکری برای حل این مشکل کرد.

وی با بیان اینکه کولر و آبسکردن بیشترین وسایل مورد نیاز در مدارس خوزستان هستند، ادامه می‌دهد: با توجه به گرانی‌های اخیر قیمت این کالاها افزایش پیدا کرده و به همین دلیل سارقان میل بیشتری برای سرقت این قبیل کالاها پیدا کرده‌اند. باید توجه کرد که سرقت از مدرسه سبب افزایش محرومیت مدارس آن منطقه می‌شود چرا که در وضعیت فعلی، نقدینگی برای تجهیز مدارس بسیار اندک است.

کمایی با بیان اینکه نیازهای آموزش و پرورش خوزستان به ۲ بخش مصرفی و سرمایه‌ای تقسیم می‌شود، عنوان می‌کند: در هنرستان‌های کار و دانش و فنی و حرفه‌ای، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های ما کمبود دارند.

معاون آموزش و پرورش خوزستان می‌افزاید: یکی از کمبودهای ما در بخش مصرفی کاغذ است و در بخش سرمایه‌ای کولر، آبسردکن و دستگاه تکثیر ۳ رقم اصلی نیازهای ما به شمار می‌روند. البته میز و نیمکت هم به این کمبودها اضافه می‌شود. این آمار نشان می‌دهد که سرقت این کالاها سبب بزرگ‌تر شدن مشکلات مدارس استان می‌شود.

سرقت از مدارس غرب کارون

بخشدار مرکزی خرمشهر نیز با بیان اینکه مدارس غرب کارون در خرمشهر به دلیل نداشتن سرایدار سرقت می‌شوند، می‌گوید: نداشتن حصار و نبود سرایدار و نگهبان در ۱۷ مدرسه غرب رودخانه کارون در خرمشهر امنیت آن‌ها را تهدید می‌کند و این امر موجب سرقت اموال از این مدارس شده است.

مسعود کعبی می‌افزاید: سه مدرسه ابتدایی بلال، حیدر کرار و سعدی در روستا‌های سویچتی ۲، سفلی و علیا حاشیه غرب کارون حصارکشی ندارند و این امر باعث سرقت اموال در این مدارس شده است.

وی از مدیریت آموزش و پرورش خرمشهر، سازمان منطقه آزاد اروند و شرکت‌های توانمند مستقر در مناطق روستایی خواست توجه بیشتری به مدارس روستا‌های حاشیه غرب کارون داشته باشند.

کمبود ۱۲۰ سرایدار در مدارس خرمشهر

رئیس اداره آموزش و پرورش خرمشهر نیز در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: برخی از مدارس خوزستان به دلیل نداشتن سرایدار، سرقت می‌شوند و ما این موضوع را به مدیران و مسؤولان مربوطه اعلام کردیم.

ناصر علیفر می‌افزاید: بنا بر آخرین آمارگیری انجام شده، ۱۲۰ مدرسه خرمشهر نیاز به سرایدار و نگهبان دارند و برای حل این مسئله باید نیروهای نگهبان و سرایدار جذب شوند که تاکنون اعتباری برای این کار اختصاص نیافته است.

کمبود ۳ هزار سرایدار در مدارس خوزستان

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان نیز با بیان اینکه برای حل مشکل کمبودها در حوزه سرایدار و نگهبان باید ۳ هزار نفر جذب شوند، می‌گوید: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود ۱۰ هزار نفری در حوزه آموزش و مدیریت مدارس، تمرکز ما بر جذب این نیروها و برگزاری کلاس‌های درس بود.

محمد تقی‌زاده می‌افزاید: البته باید اعتباراتی را برای جذب نگهبان و سرایدار در مدرسه‌های خوزستان در نظر گرفت که در شرایط فعلی این کار از عهده آموزش و پرورش خوزستان بر نمی‌آید و باید برخی از شرکت‌های ثروتمند استان و یا نهادهای ملی در این راستا گام بردارند.

وی با بیان اینکه برخی از مدارس غیردولتی برای رفع این کمبودها اقدام به نصب سیستم‌های امنیتی و حفاظتی کرده‌اند، می‌گوید: این مدارس با نصب حفاظ و سیستم‌های دزدگیر تا حد زیادی خلاء نبود سرایدار و نگهبان را پر کرده‌اند و باید راهی هم برای حفاظت از وسایل سایر مدارس پیدا کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه سرقت از مدرسه‌ها با توجه به محل قرارگیری آنها کوچک و بزرگ است، می‌افزاید: معمولاً سیستم‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های تکثیر بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند و در برخی از مدارس هم به دلیل ارتقای شاخص‌های حفظتی امکان سرقت به پایین ترین حد ممکن رسیده و برخی از سارقان فقط اقدام به سرقت چراغ‌های آنها می‌کنند. برای اطلاع از میزان سرقت‌ها باید نیروی انتظامی آمار مربوطه را ارائه دهد چرا که همه سرقت‌های ریز و درشت به نیروی انتظامی گزارش می‌شوند تا اقدامات مربوطه را انجام دهند.

مرجع / فـارس