شرایط اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم

به گزارش سایت خبری تحلیلی آفتاب زاگرس؛ محسن صنیعی عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز ‪-‬ پس از مصاحبه برادر عزیز دکتر «کیانوش راد» با روزنامه همدلی(شماره۱۳۱۲) در خصوص موقعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم، برای تحلیل شرایط موجود حاکم بر اصلاح‌طلبان در این انتخابات، نکات زیر در نظر گرفته می‌شود.
۱- مشخصه جامعه رای اصلاح‌طلبان
الف- جامعه رای اصلاح‌طلبان، جامعه رای تقلیدی نیست و غالبا بر اساس شناخت خود به تصمیم می‌رسد.
ب- این جامعه رای، سازمان‌یافته نیست و به هیچ وجه نمی‌توان برآورد واقعی از این جامعه رای داشت.
ج- ارتباط سازمان یافته احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب با جامعه رای خود، جز در زمان انتخابات وجود ندارد.
د- این در حالی است که در طرف مقابل، رای به صورت تقلیدی و تکلیفی وجود دارد و این جامعه رای به طرق مختلف ولو با شرکت در مناسک مذهبی ارتباط سازمان یافته‌ای دارند.
۲- سازمان احزاب اصلاح‌طلب
الف- سازمان احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب بسیار پراکنده است، مثلا در شورای اصلاح‌طلبان، بیش از ۳۰ گروه و حزب وجود دارد.کنگره‌های هر کدام از این احزاب به سختی به چند صد نفر می‌رسد.
ب- طبیعی است که تفرق گروه‌های اصلاح‌طلب، اختلافات میان این گروه‌ها را در انتخاب راهبرد واحد دو چندان می‌کند.
ج- علاوه بر اختلافات میان این گروه‌های اصلاح‌طلب در سطح ملی، بعضا در شوراهای اصلاح‌طلبان استانی، اختلافات منطقه‌ای در این شوراها ظهور پیدا می‌کند.
د- این اختلافات، موقعی چند برابر می‌شود که از این ۳۰گروه، با اختلافات مختلف، در بعضی از شهرها، بنا باشد یک، دو، سه یا بیشتر کاندیدا معرفی شود.
۳- شرایط پس از ۹۶
الف- جامعه رای اصلاح‌طلبان در بهار ۹۶، با امید فراوان به تغییرات، رای مجدد به روحانی داد، اما متاسفانه دولت دوم روحانی با ضعیف‌ترین حالت ممکن شکل گرفت و این دولت، دارای عملکرد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کاملا متفاوت با شعارهای دوره ریاست جمهوری و حتی دوره اول شد.
ب- شرایط پس از زمستان ۹۶ و بعد افزایش شدید قیمت ارز و بحران‌های اقتصادی ناشی از آن، شرایط تحریم حاکم بر کشور و در نهایت شرایط پس از آبان ۹۸، شرایطی را به‌وجود آورده است که گویی دولت و مجلس در این مملکت کارآیی ندارند.
۴- شرایط انتخابات مجلس یازدهم
الف- جامعه رای اصلاح‌طلبان، در این که مجلس و حتی دولت سرنوشت کشور را تعیین می‌کند، تردید دارند یا آن‌که به اینجا رسیده‌اند که مجلس و دولت در حل بحران‌های جامعه ناتوان هستند.
ب- پدیده انتخابات را می‌توان به یک بازار شبیه دانست، فروشندگان، کاندیداهای انتخابات، خریداران، رای‌دهندگان و کالای مورد معامله، وعده‌هایی است که کاندیداها به مردم می‌دهند.
ج- در چنین شرایطی اگر اصلاح‌طلبانی در صحنه انتخابات، خود را عرضه کرده باشند، امکان وعده و برنامه انتخاباتی برای عرضه وجود ندارد، به طوری که رای‌دهنده اعتماد کند که این مجلس، توانا بر تحقق وعده‌های خود است.
د- رای‌دهندگان، امیدی به تغییر اساسی ندارند، امکان ارائه برنامه قابل تحقق وجود ندارد، پس عدم مشارکت جدی اصلاح‌طلبان حتی در مرحله ثبت نام، کاملا طبیعی به نظر می‌رسد.
و- این حالت را می‌توان با عدم استقبال اصلاح‌طلبان از فرآیند ثبت نام در انتخابات مشاهده کرد. این عدم استقبال اصلاح‌طلبان در سراسر کشور، مشهود بود، به طوری که آنچه خود نگارنده از نزدیک مشاهده می‌کند، این است که در دانشگاه شهید چمران اهواز که از مجلس ششم تاکنون، همیشه گاهی بیش از ۱۰نفر از استادان از گرایش‌های مختلف، در انتخابات ثبت نام کرده‌اند، در این دوره فقط یک نفر با گرایش غیر اصلاح‌طلبی ثبت نام کرده است.
۵- چاره کار کجاست؟
الف- هم چنان تنها چاره کار در مملکت، اصلاح است، زیرا گذار از اصلاحات و اصلاح‌طلبی، پذیرش و اقبال اصول‌گرایان نیست.
ب- در راه اصلاح، البته علاوه بر صندوق رای، باید به اصلاح قدرت از طریق فضای اجتماعی و فضای رسانه‌ای اندیشید.
ج- برای امید به انتخابات و صندوق رای، مهم‌ترین و شاید یگانه نهادی که می‌تواند این امید را بازگرداند، شورای نگهبان است و پس از آن، در این کمتر از ۷۰روز به انتخابات، لازم است دیگر نهادهای نظام، این اعتماد و امید را به مردم بازگردانند که مجلس می‌تواند در راس امور باشد و تنها نهاد قانونگذار در مملکت، مجلس شورای اسلامی خواهد بود.
د- اگر بعضی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند یک مجلس و بعد دولت یکدست را تشکیل دهند، باید گفت که حتما با مجلس و دولت یکدست، زمینه‌های وقایعی چون دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸، بسیار راحت‌تر و بیشتر فراهم می‌شود و بعید است که این مجلس و دولت یکدست، برای برخورد با وقایع ممکن، راهی جز آنچه در آبان ۹۸ پیش گرفته شد در پیش بگیرند و این چیزی نیست جز تشدید بحران‌هایی که بر جامعه ایران حاکم شده است.