افزایش نگران کننده طلاق در کهگیلویه و بویراحمد+جزئیات

آفتاب زاگرس؛مدیرکل ثبت‌احوال استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به افزایش نگران کننده آمار طلاق در استان گفت: به ازای هر ۴ ازدواج یک واقعه طلاق صورت می‌گیرد در حالی که در کشور از هر ۳ ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شود. مدیرکل و جمعی از کارکنان ثبت‌احوال کهگیلویه و بویراحمد با آیت‌الله سید نصیر حسینی نماینده ولی‌فقیه در استان دیدار کردند.


در این دیدار داود صادقی مدیرکل ثبت‌احوال کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به صدور کارت ملی هوشمند و همچنین مکانیزه شدن شناسنامه‌ گفت: با مکانیزه شدن شناسنامه‌ها قابلیت جعل آن به حداقل رسیده است.

وی به ثبت وقایع ولادت و وفات اشاره کرد و ادامه داد: ثبت وقایع ولادت طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ نسبت به سال ۹۶ در استان به میزان ۹۵ درصد کاهش داشته است، هر فصل جلسه شورای راهبردی جمعیت در استانداری برگزار می‌شود اما همچنان ثبت ولادت به دلائلی کاهش داشته است.

این مسئول با اشاره به کم ثبتی وقایع ولادت و وفات گفت: کوهستانی بودن استان و عدم اطلاع مردم از قوانین و مقررات از جمله دلائل کاهش ثبت وقایع ولادت و وفات است، ضمن اینکه در سطح استان ۱۰ اداره و ۱۴۶ چارت سازمانی وجود دارد که ۳۹ درصد آن بدون متصدی است.

وی همچنین از روند کاهشی ازدواج‌ در استان خبر داد و عنوان کرد: در استان به ازای هر ۴ ازدواج یک واقعه طلاق صورت می‌گیرد در حالی که در کشور از هر ۳ ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شود.

صادقی با اشاره به افزایش طلاق‌ها در استان این روند را نگران کننده دانست.

در ادامه آیت‌الله سید نصیر حسینی با اشاره به مکانیزه و هوشمند شدن شناسنامه و کارت ملی و به حداقل رسیدن دردسرهایی ناشی از سوء استفاده از آنها گفت: کاهش جمعیت و ثبت ولادت‌ها احتیاج به پایش دارد چرا که بر اساس جمعیت می‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم.

نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با ابراز نگرانی از کاهش ازدواج و ولادت‌ها و همچنین افزایش طلاق افزود: این پدیده نامیمون، خطرناک و بحران‌ساز است اگر به همین شکل جلو برویم شرایط بسیار خطرناک خواهد بود.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آسیب‌های ناشی از پدیده طلاق بیان کرد: طلاق آسیب‌های اجتماعی جبران ناپذیری به جامعه وارد می‌کند.

وی همچنین از تاخیر در صدور کارت‌ ملی هوشمند انتقادات و خاطرنشان کرد: با رفع موانع پیش‌رو، کارت ملی هوشمند در اسرع وقت در اختیار افراد قرار گیرد.