یادداشتی به بهانه شهید خدمت یگان حفاظت بندر امام خمینی( ره )

آفتاب زاگرس،  مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین آفتاب زاگرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.یادداشتی به بهانه شهید خدمت یگان حفاظت بندر امام خمینی( ره ):
روز سه شنبه مورخ هفتم آبان‌ماه خبر حادثه ای دلخراش که منجر به درگذشت یکی از مأمورین وظیفه شناس یگان حفاظت بندر امام خمینی مرحوم مصطفی مرتضایی همه ما را در شوک و ماتم واندوه فرو برد.
اتفاقی که نه از سر تقصیر بلکه بدلیل نقص فنی خودرویی منجر به حادثه ای دلخراش گردید و مأمور وظیفه شناسی را به کام مرگ کشاند .
این حادثه ما را به یاد حادثه ای انداخت که چند سال پیش برای یکی دیگر از عزیزان ما که در یگان حفاظت بندر آبادان و مشابه آن در بندر شهید رجایی اتفاق افتاد.
روی سخن من با مدیران محترمی است که بارها بر این باور درست اصرار داشتند که سرمایه واقعی هر سازمان، نیروی انسانی آن است.
هرچند جای دارد که از شخص مدیرعامل محترم سازمان بابت حسن توجهی که در طول مدیریت ایشان به نیروهای قرارداد مستقیم اعمال داشتند تشکر و قدردانی ویژه ای به عمل آورم اما یقینا این تفکر همراه با عملگرایی از سوی سایر مدیران می تواند برآیند مطلوبتری نسبت به وضع موجود ایجاد نماید.
تراژدی که برای این عزیز در بندر امام و بندر آبادان و بندر شهید رجایی و عزیزان کادر آتش نشانی در سایر بنادر اتفاق افتاد حادثه ای نیست که قابل تکرار نباشد بلکه به لحاظ وظیفه ذاتی که اتفاقا از جمله مأموریت های حاکمیتی سازمان بنادر است، امکان تکرار آن وجود خواهد داشت. پس ضرورت این امر که سازمان می بایست برای تأمین امنیت روانی این عزیزان تدابیری را اتخاذ نماید تا آنان که در خط مقدم حوادث بنادر هستند فقط به فکر انجام مأموریت های خود بوده نه آنکه دغدغه سرنوشت فرزندان و خانواده را برای روزهای مبادا داشته باشند.
لذا مدیران محترم با تأمل بیشتر می بایست برای رفع این نگرانی ها و ارتقاء سطح امنیت ایشان تدابیری را اتخاذ نمایند.
در اینجا لازم است چند پیشهاد را به سمع و نظر مدیران محترم برسانم. امید است مدیران محترم همانگونه که تا کنون نسبت به رفع بعض موانع و ارتقاء سطح معیشت همکاران گام های موثری را برداشته اینک نیز با اتخاذ راهکارهای درخور برای حفظ و امنیت شغلی و روانی این سرمایه(نیروی انسانی) اقدام لازم را معمول نمایند.
۱- چند سالی است که واژه شهید خدمت برای درگذشتگان نیروهای انسانی که در حین خدمت در اثر حوادث جان باختند، بکار برده شده که از جمله آن حادثه کشتی سانچی، حادثه پلاسکو و حوادث هوایی و غیره است. با توجه به تشابه مأموریت های یگان حفاظت بنادر با کادر نیروی انتظامی ، مدیران مربوطه با پیگیری از طریق مراجع ذیصلاح نسبت به هم پوشانی آین قوانین برای این دسته از همکاران که ذات شغلی آنان مواجهه با خطر در بنادر هست، اقدام نمایند .
۲- توجه و اهتمام به مزایا و معیشت این نیروها که بناست در شرایط حساس جانشان را سپر آبروی سازمانشان کنند یکی دیگر از مشوق هایی است که می تواند بخشی از مشکلات این عزیزان را برطرف نماید و از آنجایی که اکثر کادر در این دو قسمت ( یگان حفاظت، آتش نشانی) نیروهای جوان متأهل با فرزندان خردسال بوده توجه آنان به تأمین حداقل ها یک امر طبیعی بوده و این نگرانی که خانواده این عزیزان در مواجهه با فقدان آنان از حیث معیشتی چه آسیب های مادی را تحمل خواهند کرد؟ لذا وقتی این عزیزان علیرغم وظیفه طاقت فرسا و رویارویی با این حوادث تلخ با این حس که مورد کم مهری قرار گرفته، می توان انتظار داشت که تلاش نموده با درخواست جابجایی به سایر واحدها مسیر هموارتری را برای کار کردن خود انتخاب نمایند.
۳- با توجه به تجارب بدست آمده از این قبیل حوادث ، مدیران مربوطه با تشکیل تیمی مجرب برای بروز رسانی فرآیند های این دو حوزه و با شناسایی ریسک های خطر قدم های جدی را برای جلو گیری از تکرار این حوادث تلخ بردارند.
مدیران عزیز شما را بخدا فقط کافی است یکبار با خانواده این عزیزان روبرو شوید و به چشمان معصوم فرزندانشان نگاه کنید و به آنان بگویید دیگر آغوش پدر خود را نخواهند دید که جانش را برای انجام وظیفه نثار کرده است.
خود به آنان بگویید که هیچ چیز نمی تواند برای شما جای پدر را بگیرد. و هرگاه فرزند خود را آغوش پر مهر خود میگیرید بیاد آنان باشید که دیگر برای آنان چنین صحنه ای رخ نخواهد داد.
و سخن آخر این است مدیران محترم تا دیر نشده نه از سر ترحم بلکه بنابر مسئولیتی که بر عهده تان هست اهتمام لازم را به کار گیرید باشد تا خداوند سبحان ما وشما را عاقبت بخیر بگرداند و شرمنده فرزندان معصوم این عزیزان نگرداند.

 اتاقک های حفاظتی و کنترل یگان حفاظت در بندر امام خمینی