رئیس جمهور از ابلاغ مصوبه جنجالی مجلس سرباز زد/ قالیباف به جای روحانی

آفتاب زاگرس؛ رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور نامه‌ای خطاب به مدیرعامل روزنامه رسمی کشور ضمن ابلاغ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران از وی خواست این قانون در روزنامه رسمی چاپ شود.
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در این نامه که خطاب به اکبرپور رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل روزنامه رسمی کشور است، آمده: با توجه به انقضای مهلت مقرر در ماده یک قانون مدنی و در اجرای تبصره ذیل ماده یک قانون مذکور، «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» برای چاپ و انتشار در روزنامه رسمی ابلاغ می‌گردد.
این دومین قانونی است که در هفته اخیر روحانی از ابلاغ آن سر باز زده و رئیس مجلس رأسا آن را ابلاغ کرده است. تصویب «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از جمله موضوعاتی بود که طی هفته اخیر موجب اختلاف دولت و مجلس شد. بسیاری معتقدند که مجلس قصد دارد با این کار مانع بازگشت آمریکا در دوران بایدن به برجام شود و با این کار دولت را تحت فشار بگذارد. دولت رسما اعلام کرده است که با این قانون مخالف است و این قانون می‌تواند به منافع ملی ضرر برساند. به غیر از دولت و رئیس جمهوری نیز وزارت خارجه اعلام کرده است که این قانون را در شرایط فعلی به صلاح نمی‌داند. با این حال این قانون هفته گذشته که به صورت یک طرح دو فوریتی در مجلس شورای اسلامی مطرح شده بود به تصویب شورای نگهبان رسید. برخی می‌گویند هماهنگی از پیش تعیین شده بین مجلس و شورای نگهبان در این باره وجود داشت. رئیس جمهوری یک روز بعد از تصویب این قانون در مجلس و تأیید آن از سوی شورای نگهبان رسما علیه آن موضع‌گیری کرد و گفت این به خاطر هول شدن است. برخی می‌ترسند که منافع برجام به سود دولت تمام شود. در همان روز پنج‌شبنه صدا و سیما گفت وگویی زنده با قالیباف تدارک داد تا به این ترتیب قالیباف پاسخ روحانی را بدهد. او گفت که ما هول نشده‌ایم و قصدمان هم این است که تحریم‌ها را لغو کنیم. با این حال بسیاری از کارشناسان می‌گویند که این قانون منجر به لغو تحریم‌ها نمی‌شود و شرایط را برای بازگشت آمریکا به برجام سخت‌تر می‌کند.
این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که ترور شهید فخری‌زاده موجب افزایش فشارها از سوی مخالفان به دولت حسن روحانی شده است. مخالفان دولت می‌گویند که مذاکرات هسته‌ای و برجام باعث شده تا صهیونیست‌ها اطلاعات دانشمندان هسته‌ای ایران را به دست بیاورند به همین خاطر ایران باید از پروتکل الحاقی خارج شود.