چرایی جدایی بهمئی از کهگیلویه و بوبراحمد/خواسته مردم چیست؟

آفتاب زاگرس؛مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین آفتاب زاگرس است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.چرایی جدایی بهمئی از کهگیلویه و بویراحمد:هر ساله و در مقطع های متعددی صحبت از جدا شدن شهرستان بهمئی از استان کهگیلویه وبویراحمد به میان می آید ولی تا الان این امر محقق نشده است.اما علت این خواسته مردمی چیست و چرا تا الان به وقوع نپیوست؟

 


۱) مسافت طولانی تا مرکز استان و تحمل سختی های زیاد برای انجام کوچکترین مکاتبات اداری و کاغذبازی وعدم پاسخگویی مناسب در ادارات کل استان که روی هم رفته سختی مسافرت را چند برابر می کند. لازم به ذکر است برای دسترسی به مرکز استان باید از ۲استان(خوزستان و فارس) دیگه عبور کرد

۲) کلیه مراودات تجاری و اقتصادی مردم بهمئی باشهرهای شرقی خوزستان (بهبهان و امیدیه و …) انجام می شود و می توان گفت تقریبا به جزَ کارهای اداری و دولتی با استان انجام نمی شود. بهبهان از دیرباز مرکز خرید و فروش مردم بهمئی بوده است. کلیه نیازهای پزشکی و بهداشتی مردم بهمئی از طریق شهر بهبهان و دیگر شهرهای خوزستان انجام می شود و بدون تعارف از این لحاظ بهبهان حق زیادی بر گردن مردم بهمئی دارد که شایسته تقدیر است.

 

۳)توسعه نیافتگی شهرستان:

عدم مدیریت صحیح منابع و عدم تخصیص اعتبارات لازم در معدود طرح های اقتصادی شهرستان در سالیان متمادی سبب بیکاری شدید جوانان و عدم توسعه شهرستان شده است به طوری که از این حیث بهمئی شهری بدون حتی یک کارخانه و کارگاه تولیدی است.

۴)تبعیض:

درامدهای حاصل از چاه های نفت بهمئی در سایر شهرستان های استان هزینه می شود و صرف طرح های سایر شهرستان های استان می شود؛ در حالی که طرح های زیربنایی بهمئی از جمله آب رسانی به لیکک؛ پست برق فشار قوی؛جاده لیکک به جایزان و ….. معطل تخصیص اعتبار هستند و شروع به کار بعضی از این پروژه ها به ۱۰سال پیش برمی گردد. آب آشامیدنی شهر لیکک بی کیفیت و غیر بهداشتی است که قابل استحمام هم نمی باشد. نوسان برق شهر لیکک در تابستان بسیار زیاد است. بیمارستان شهرهای لیکک و باشت با هم شروع به کار کردند و با افتتاح وتجهیز و شروع به کار بیمارستان شهر باشت(که حق مردم فهیم این شهر است)؛ بیمارستان لیکک هنوز در مرحله ساخت است و امیدی برای افتتاح آن در شرایط فعلی نیست.

۴)خواست مردم بهمئی:

در میان عوامل گفته شده در بالا؛ این عامل از اهمیت بیشتری برخوردار است و برآورده نشدن خواست مردم از طریق مراجع قانونی و سنگ اندازی عوامل مختلف باعث خشم عموم مردم شده است. نامه نگاری های متعدد از جمله طومار جمع آوری شده توسط امام جمعه سابق شهر لیکک با امضای چندهزار نفری مردم و چندین نامه نگاری با همه عوامل استانی و کشوری تا الان بدون نتیجه مانده است؛ بدون اینکه کسی علت مخالفت با خواست مردم را توضیح داده باشد. اما چه کسانی با این خواست مردم موافق نیستند؟ بیشترین مخالفت داخلی از طرف صاحب منصبان بهمئی شاغل در استان انجام می گیرد و همچنین کسانی که با جدایی بهمیی از استان کهگیلویه منافعشان به خطر می افتد و صندلی های مدیریت شان متزلزل می شود.

ودر پایان طبق آیه شریفه «إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ» سرنوشت هر قومی در گرو خواست مردم آن قوم است.

به امید حق

یوسف علیپور

فعال اجتماعی شهرستان بهمئی