جاذبه های طبیعی و دیدنی شهرستان بهمئی+تصاویر

آفتاب زاگرس،از جاذبه های طبیعی و دیدنی شهرستان بهمئی می توان به امامزاده بابا احمد،دریاچه سد مارون و تنگه سولک اشاره نمود.شهرستان بهمئی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد که مرکز آن شهر لیکک می باشد این شهرستان در جنوب غرب استان واقع شده است.این منطقه به دلیل دارا بودن مناطق طبیعی بکر،رودخانه ها،غارهای طبیعی و جاذبه های تاریخی به یکی از مناطق پرطرفدار تبدیل شده است در ادامه همراه باما با جاذبه های طبیعی و  دیدنی ب شهرستان بهمئی بیشتر آشنا شوید.

 

جاهای طبیعی و دیدنی  شهرستان بهمئی

تنگ سولک قریب به ۸۰۰ هکتار می‌باشد. در این منطقه تعداد پنج نقش برجسته از دوران اشکانی والیمایی همراه با ۱۴ استودان و دو کیلومتر جادهٔ سنگ‌فرش است که در لابه‌لای انبوه جنگل‌های سرو و بلوط خودنمایی می‌کنند.

 

 

تنگ ماغر

 

 

دریاچه برم الوان یوسفی:

از دیگر جاهای دیدنی  شهرستان بهمئی که همانند دریاچه برم الوان، در منطقه‌ای خاص به وجود آمده، تنگ ماغر است. آب خنک و گوارای این چشمه باعث شده تا گردشگران برای نوشیدن از این آب، سفری به شهرستان بهمئی داشته باشند.این تالاب به فاصله ۴۰ کیلومتری از شهر لیکک در مسیر ارتباطی به شهر لنده قرار دارد که مساحت آن ۱۵ هکتار، ارتفاع آن از سطح دریا ۱۱۰۰ متر و عمق آن بین ۲۰ تا ۴۰ متر قرار دارد. طبیعت زیبا، همواری زمین اطراف و وجود ماهی کپور شرایط گردشگری خوبی را فراهم کرده‌است.

 

 

 

قلعه نادر:

در طبقه های پایین تر محل استقرار همراهان و نگهبانان و در طبقات پایین تر قبرستان و دیگر امکانات لازم وجود دارد . در قسمت پایین قلعه چشمه ی آب گازاران وجود دارد که مورد استفاده قلعه نشینان قرار می گرفت . قلعه نادر طبیعت بسیار زیبایی در هنگام بهار دارد و می توان با ایجاد پارک و امکانات گردشگری صنعت جهانگردی و توریستی را توسعه داد . همچنین برای ورزش کوهپیمایی این قلعه بسیار مناسب است .قلعه نادر در حدود شمال غرب لیکک واقع است .قلعه نادر به صورت طبقاتی است که فقط یک ورودی دارد . و اگر این راه مسدود شود ، هیچ انسانی نمی تواند پیاده و به صورت عادی به قلعه ی آن برسد .در بالا ترین قسمت قلعه ، که محل اقامت داعی اسماعیلی و یا حاکم یاغی بوده است ، مکانهایی ساخته شده است که هنوز آثار آن به صورت دیوارهای بزرگ و با عرض حدود یک متر و نیم تا دو متر وجود دارند .

 

از جاذبه‌های گردشگری مذهبی این منطقه که به به عنوان نماد این شهرستان از آنها یاد می‌شود وجود بارگاه مقدس امامزادگان “سید اسدالله” و “سید ابراهیم” از نوادگان امام موسی بن جعفر(ع) می‌باشند که در ۴۰ کیلومتری شهر لیکک واقع شده‌اند، بنای این دو بقعه متصل به هم با معماری زیبا و با دوگنبد جدا از هم ساخته شده‌اند، به استناد اقوال معمرین محلی این دو بقعه جد سادات منیزوری است که در گویش محلی به آنها (دوسیدالله) می گویند.


امامزاده دوسیدالله

 

امامزاده بابا احمد

این امامزاده در روستایی به همین نام قرار دارد که در محدوده ی دهستان کت واقع است . این امامزاده و شیوخ متولی آن در نزدیک مردم از احترام خاصی برخوردار هستند . و همه روزه زوار فراوانی این امامزاده را زیارت می کنند.این امام زاده دارای بنایی منحصر به فرد و خاص است و از جاهای دیدنی بهمئی می باشد

امامزاده بابا احمد

 

 

برد قلنگو

این برد مرز شهرستان بهمئی (کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان) است  که در روستای سیاهشیر در فاصله سه کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد .

 

از دیگر مناطق دیدنی شهرستان بهمئی عبارتند از: پوشش طبیعی و زیبای اطراف  رو ستای سیاه شیر و بخش سرآسیاب یوسفی، دریاچه برم الوان، جنگل بلوط بهمئی، حاشیه رودخانه تلخ، طبیعت منطقه ممبی، دریاچه سد مارون … اشاره کرد.

 

به گزارش آفتاب زاگرس شهرستان بهمئی با جمعیتی افزون بر ۵۰هزار نفر در فاصله ۴۰ کیلومتری شهرستان بهبهان  و ۳۰۰ کیلومتری مرکز استان(یاسوج) واقع شده است  گفتنی است این شهرستان از مناطق نفت خیز  کشور محسوب می شود که روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کنند و هم چنین دارای معادن سلستین اهک و گچ نیز می باشد .