سال۱۴۰۰و سه بازی سرنوشت ساز برای نظام

آفتاب زاگرس،سال ۱۴۰۰ به دلایلی چند، سالی مهم و سرنوشت‌ساز برای مردم و کشورمان قلمداد می‌شود و از سه جهت حائز اهمیت است. چگونگی مدیریت و مواجهه مسئولان و مردم با سه موضوع مهم، آینده بهتر و سودمندتری را برای کشور رقم خواهد زد. 
۱- در خرداد پرحادثه۱۴۰۰ انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، هرچند شوربختانه به دلایل مختلفی که در این مقال نمی‌گنجد، ذهنیت جامعه نسبت به نقش و جایگاه ریاست‌جمهوری فرو ریخته است و افکار عمومی به تجربه تغییر در سطح رئیس‌جمهوری را در نحوه اداره کشور موثر و رهگشا نمی‌دانند، اما نمی‌توان این واقعیت را کتمان کرد که بهترین مسیر اصلاح و توسعه و حل مشکلات کشور همچنان از طریق رای مردم می‌گذرد. دلسوزان کشور اگر شرایط سخت سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی ایران را درک می‌کنند، باید با شجاعت، جسارت و تدبیر شرایط را برای برگزاری انتخابات حداکثری و متفاوت و با حضور علایق و سلایق مختلف در کشور فراهم کنند و البته به تغییراتی تن دهند که مردم از مسیر صندوق‌های رای به دنبال آن هستند. باید شرایط به گونه‌ای باشد که فرد منتخب بتواند مطالبات مردم و وعده‌های خود را عملی کند و تمامی ارکان کشور نیز خود را متعهد به حمایت و همراهی با خواست و نظر مردم در کلیه امور اجرایی، تقنینی و نظارتی بدانند. در شرایط فعلی امکان مشارکت مردم در انتخابات در وضعیت امیدبخشی نیست و تنها تغییر در رویکردهای کلان می‌تواند مردم را به صندوق‌های رای امیدوار کند، از این‌رو سال ۱۴۰۰ فرصت مناسبی است تا با پذیرش برخی اشتباهات و خطاها زمینه را برای مشارکت حداکثری و تحقق خواست مردم در انتخابات فراهم کنیم .
۲- در ماه‌های پایانی سال ۹۸، ایران همچون سایر کشورها درگیر ویروس کرونا شد. در سال ۹۹ نیز بسیاری از هموطنان ما قربانی این ویروس منحوس شدند. خوشبختانه از میانه سال ۹۹ با کشف واکسن کرونا امیدها برای واکسیناسیون جامعه و کاهش تلفات کووید۱۹زنده شد. متاسفانه در ماه‌های گذشته اقدام قابل توجهی برای تهیه و خرید واکسن در کشور انجام نشد. انتظار می‌رود سال ۱۴۰۰ سال واکسیناسیون عمومی کشور در برابر این ویروس کشنده باشد. برای مردم مهم این است که هرچه سریع‌تر در برابر این ویروس واکسینه شوند و هر روز شاهد از دست دادن عزیزان خود نباشند، حال اگر این مهم با واکسن ایرانی انجام شود، مایه مباهات و افتخار همه ایرانیان است، اما اگر یک روز تاخیر در خرید واکسن خارجی منجر به مرگ حتی یک ایرانی شود، جنایت و خبطی بزرگ و نابخشودنی است که تاریخ هرگز ما را به خاطر آن نخواهد بخشید.
۳- از ۲۰ بهمن سال ۸۱ که رئیس دولت اصلاحات خبر تهیه سوخت برای نیروگاه‌های هسته‌ای را اعلام کرد تا به امروز و بیش از دو دهه پرونده هسته‌ای ایران به موضوعی مناقشه‌انگیز و پر هزینه برای کشور تبدیل شده و با فراز و فرودهایی در تاریخ سیاسی و اقتصادی کشور مواجه شده است. از سال ۸۵ دامنه تهدیدها و تحریم‌ها، تشدید و در نهایت در دولت آقای روحانی  توافق برجام در سال۹۶ تصویب شد که برای معیشت مردم برکاتی به همراه داشت. متاسفانه با خروج ترامپ از برجام، ورق پرونده هسته‌ای ایران برگشت و برجام بدفرجام شد و این روزها تبعات ناشی از آن مردم را در شرایط سخت معیشتی قرار داده است. مردم با مقاومت و ایستادگی در برابر مشکلات و تحریم‌ها در سال ۹۹ زمینه را برای مسئولان فراهم کرده‌اند که با اقتدار و از موضع قدرت در سال ۱۴۰۰ به این ماجرای طولانی خاتمه دهند و انتخاب بایدن در آمریکا نیز شرایط را برای تغییر آماده کرده است. خوشبختانه در روزهای اخیر زمزمه‌هایی مبنی بر احیای برجام به گوش می‌رسد و امید می‌رود با تکیه بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت این پرونده نیز زودتر حل و فصل شود تا بار مشکلات اقتصادی و معیشتی از گٌرده مردم برداشته شود و فردایی بهتر در انتظار ایرانیان باشد. بدون تردید نحوه بازی در این سه میدان بزرگ از سوی نظام جمهوری اسلامی، می‌تواند نتیجه‌های متفاوتی را به دنبال داشته باشد. طبیعی است که هیچ بازیکنی به استقبال باخت نمی‌رود. تحلیل نحوه بازی‌های پیشین دراین سه زمین و آرایش دفاعی یا تهاجمی برای حضور در این سه بازی حساس و البته نتایج به دست آمده پیشین، راهنمای خوبی برای حضور در این سه میدان است.تدبیر و هوشمندی در این سه موضوع مهم و حیاتی ایران را در مسیر امید و توسعه قرار می‌دهد و کشور را از شرایط سختی که این روزها شاهدش هستیم، نجات می‌دهد. روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ تکلیف این سه پرونده مهم مشخص شده و می‌توان قضاوت عادلانه‌تری داشت.

ولی الله شجاع پوریان

سر مقاله روزنامه همدلی