میدان های مهم نفتی ایران کدامند/ره آورد میدان نفتی کرنج برای توسعه شهرستان بهمئی چیست؟

به گزارش آفتاب زاگرس، میدان های نفتی ایران کدامند. میدان‌های نفتی ایران مشتمل بر مخازن، حوضه‌ها و میدان‌های نفتی واقع در قلمرو خاکی و آبی کشور ایران است. برخی از این میادین در حال حاضر فعال و تعدادی نیز غیرفعال و یا در حال توسعه می‌باشند. مالکیت کلیه میادین نفت و گاز ایران، در اختیار شرکت ملی نفت ایران است، که هم‌اکنون عملیات تولید از این میادین توسط چهار شرکت تابعه آن؛ بنام‌های: شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و شرکت نفت و گاز اروندان انجام می‌گیرد.

بر اساس آخرین اخبار نفت و گاز، در حال حاضر تعداد ۱۴۵ میدان هیدروکربنی و ۲۹۷ مخزن نفتی و گازی در ایران کشف شده است، که تعداد ۱۰۲ میدان نفتی و ۴۳ میدان گازی می‌باشند. از تعداد کل مخازن، ۲۰۵ مخزن نفتی و ۹۲ مخزن گاز طبیعی می‌باشند.

بزرگترین میادین نفتی ایران، بر پایه حجم ذخیره درجای نفت خام موجود در مخازن آنها، در فهرست زیر رتبه‌بندی شده است:

میدان نفتی اهواز
میدان نفتی گچساران
میدان نفتی مارون
میدان نفتی آزادگان
میدان نفتی آغاجاری
میدان نفتی رگ‌سفید
میدان نفتی آب تیمور
میدان نفتی سروش
میدان نفتی کرنج شهرستان بهمئی

کشور ایران با برخی کشورهای همسایه خود، دارای میادین نفتی مشترک است. این کشورها عبارتند از:
عراق
عربستان سعودی
کویت
قطر
امارات متحده عربی
عمان

به گزارش آفتاب زاگرس میدان نفتی کرنج در شهرستان بهمئی واقع شده است . شهرستانی بالغ بر۵۰هزار نفر با شاخص فلاکت فقر بالا(تحت پوشش نهادهای حمایتی) و بیکاری بالا ۵۰درصد که در فاصله ۳۰۰ کیلومتری طبق تقسیمات کشور با مرکز استان (یاسوج)واقع شده است در حالی که فاصله ۱۹۰کیلومتری با (اهواز)دارد.شرکت نفت و بهره برداری آغاجاری در این شهرستان مشغول استخراج و تولید نفت و سایر میعانات و‌مشتقات آن است. متاسفانه باید گفت ره آورد نفت این موهبت طبیعی در حوزه اشتغال و استخدام و هم چنین در توسعه و عمران و آبادانی این شهرستان هیچ بوده است. این شرکت در شهرستان بهمئی دفتر نمایندگی ندارد. سال هاست که مطالبه به حق مردم این شهرستان پاسخی شفاف از سوی مدیران و نماینده مجلس برای رسیدن به حق خود درباره میادین نفت شهرستان بهمئی جهت اشتغال و توسعه نادیده انگاشته شده است.