گزارش:

اب سد کوثر ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد

به گزارش سایت خبری تحلیلی افتاب ز اگرس با وجود کاهش میزان بارندگی ، آب آشامیدنی مورد نیاز استان های جنوبی کشور در شرایطی که تا ۲ ساله آینده بارندگی صورت نگیرد در سد کوثر قابل مدیریت است.
وی بیان کرد: اولویت اصلی مدیریت آب سد کوثر تامین آب آشامیدنی کهگیلویه و بویراحمد و استان های جنوبی است و نیازهای زیست محیطی، کشاورزی و صنعت در مراحل بعدی قرار دارد.
فرهادی گفت: امسال با مدیریت مصرف آب کشاورزی و تلاش برای کاهش تولید محصولات کشاورزی با نیاز آبی زیاد ،رهاسازی آب سد کوثر با توجه به میزان کاهش ذخیره سد مدیریت شد.
وی بیان کرد: کاهش و تراکنش نامناسب بارندگی های سال زراعی جاری ،باعث کاهش آب پشت سد کوثر شده است.
سد کوثر گچساران آب آشامیدنی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و تعدادی از شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد را تامین می کند.
فرهادی گنجایش مخزن سدکوثر را ۵۸۰ میلیون متر مکعب ذکر کرد و گفت: ارتفاع این مخزن بتونی از سطح دریا ۶۲۵متر است.
سد کوثر (تنگ دوک) در فاصله ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
فرهادی میزان ذخیره آب سد شاه قاسم در کهگیلویه و بویراحمد را ۲۰۰ میلیون متر مکعب برآورد کرد.
وی ابراز امیدواری کرد با توجه به پیش بینی هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر بارش های مطلوب در فروردین ماه سال آتی حجم ذخیره آب سد کوثر افزایش یابد.
فرهادی گفت: میزان بارندگی امسال به ویژه در مناطق سردسیری نسبت به میانگین بلند مدت ۷۰درصد کاهش یافته است که این امر ضرورت صرفه جویی در مصرف آب را بیشتر کرده است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: میزان بارندگی امسال در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا روز ۱۶ اسفند ۸۴ میلیمتر کاهش یافته است.
ولی بهره مند افزود: میانگین بارش باران در استان کهگیلویه و بویراحمد از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۱۷۵ میلیمتر بوده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۹ میلیمتر ثبت شده بود.
وی تصریح کرد: میزان بارندگی سال زراعی جاری تا روز ۱۶ اسفند در لیکک ۱۹۵٫۶، سی سخت ۲۴۲٫۶، یاسوج ۲۰۱٫۵ دهدشت ۱۸۶٫۵، دوگنبدان ۱۱۶٫۴ و امامزاده جعفر ۱۰۸٫۷میلیمتر گزارش شده است.
میانگین بلند مدت بارندگی در یاسوج ۸۰۴٫۲، سی سخت ۶۸۶٫۶، دوگنبدان ۴۳۰٫۲، دهدشت ۴۹۱٫۴، لیکک ۳۵۸٫۹ و امامزاده جعفر را ۴۲۳٫۷ میلیمتر است.
استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن یک درصد از خاک کشور نزدیک به ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور را در اختیار دارد.
رودخانه‌های فصلی و دائمی کهگیلویه و بویراحمد یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر طول دارند.