تاریخ انتشار : یکشنبه 20 خرداد 1403 - 7:17
170 بازدید
کد خبر : 6309

غافلگیری مجدد چین علیه ایران

غافلگیری مجدد چین علیه ایران

آفتاب زاگرس، فرهاد وفایی فعال رسانه ای در روزنامه همدلی نوشت : مواضع اخیر و ‌مجدد چین پیرامون جزایر سه گانه ایرانی که در زمره منافع حیاتی و‌قلمرو سرزمینی ایران قلمداد می‌شود، برای تصمیم گیران و‌تصمیم سازان ایران غافلگیری را به دنبال داشته است. از آنجا که به زعم ایرانی‌‌ها، چین دوست و شریک راهبردی

آفتاب زاگرس، فرهاد وفایی فعال رسانه ای در روزنامه همدلی نوشت : مواضع اخیر و ‌مجدد چین پیرامون جزایر سه گانه ایرانی که در زمره منافع حیاتی و‌قلمرو سرزمینی ایران قلمداد می‌شود، برای تصمیم گیران و‌تصمیم سازان ایران غافلگیری را به دنبال داشته است.
از آنجا که به زعم ایرانی‌‌ها، چین دوست و شریک راهبردی است اما به نظر می‌رسد به دلیل تکرار حمایت چین از امارات ضرورت تغییر نگاه به چین را در عرصه سیاست خارجی بیش از پیش احساس می‌شود.عرصه سیاست خارجی فعالیت بر اساس منافع ملی است و‌چین بارفتار خود به ما گوشزد می‌کند این تذهبون؟ در سیاست خارجی دوست و‌دشمن ثابت و پایدار وجود ندارد آنچه رجحان و‌ مهم و برتری دارد منافع ملی کشورهاست.
سوگمندانه باید گفت سیاست خارجی ایران تاکید صرف نگاه به شرق(چین و‌روسیه)دارد. و شاهدیم در بزنگاه مهم این دو کشور پشت ایران را خالی می‌کنند و بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیرند که البته نباید به آنها خرده گرفت. امروزه روز منافع ملی آنها ایجاب می‌کند با کشورهای منطقه و ‌امارات شریک و ‌هم‌سو شوند. البته نباید شرایط اقتصادی امارات را در زمینه گردشگری،حمل و نقل هوایی،سرمایه کذاری کلان در زمینه انرژهای تجدید پذیر و ارتباطات و‌هوش مصنوعی و‌هم چنین ارتباطات مهمی اقتصادی و امنیتی با هند دومین کشور پرجمعیت جهان و سایر مزیت‌های این کشور باعث شده است که چین به سوی امارات برود.
وضعیت دیپلماسی ایران و تعامل با بازیگران شرق و غرب بسیار شکننده است. همین موضوع سبب شده که امارات روابط خود را با بازیگران مهم دنیا در حالت بالانس و تعادل قرار داده و ‌با دو‌ بلوک شرق و غرب رابطه حسنه‌‌‌‌ای بر قرار سازد که در قضیه حمایت‌چین از مواضع امارات پیرالمونه جزایر سه گانه نمود عینی یافت، موضوع مهمی که دست بالای این کشور را نسبت به ایران در تحریم نشان می‌دهد. گرچه ایران امروزی به دلیل برتری نظامی و شرایط ژئو پولتیک خود را بی‌نیاز هر گونه مذاکره پیرامون مناقشه حقوقی می‌دانند اما حرکت گام به گام کشورهای عربی منطقه خلیج فارس در تثبیت مناقشه حقوقی و‌همسو‌سازی بازیکران مهم شرق و غرب با خود زنگ خطر را به صدا درآورده است. اما بعد؛ ضروری است ایران ضمن احضار سفیر چین و اعتراض شدید نسبت به رفتار آنان هشدار دهد که در صورت تکرار رفتار چین پیرامون جزایر سه گانه در خلیج تا ابد فارس،ایران پیرامون مناقشه چین و‌تایوان سکوت نخواهد کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

نمایش مجوز رسمی ارشاد اسلامی

فرهنگی

اخبار سیاسی

ای رسانه

Parse error: syntax error, unexpected end of file in /home/aftabzag/public_html/wp-content/themes/bamdad/footer.php on line 122